Komeusaste: III / V
Havaitsija: Matti Helin, Ursa (Länsi-Suomi)
Uskomaton munkki. Kuukausi takaperin näin elämäni ensimmäisen suppilopilven ja nyt taas!
Ukkospilvi sateineen oli tulossa kohti kun menin nukuttamaan nuoremmaista. Katsoin, että yhdestä pilvestä näyttäisi tulevan melko heikosti näkyvä juova. Kipasin kameran ja nappasin kuvat. Kuvankäsittelyssä kun poistin löysät tummasta ja vaaleasta päästä, niin totuus valkeni. Suppilopilvi!
Ei vieläkään oikein voi uskoa!
Kommentteja: 10 kpl
Jopas nyt! Olet varsinainen suppilomagneetti. Hienoja kuvia!
Voi elämä mikä tuuri! Jotkut odottaa koko elämänsä, että näkisi edes yhden, toiset ne vaan napsii näitä kerran kuussa. Onnittelut jälleen kerran hienosta havainnosta!
Tosiaan kun edes näkisi sen ensimmäisen.
Mikä on Liedon kunnan tonttitarjonta? Tukeeko kunta urbaaneja maallemuuttajia? Entä saako siellä viikonloppuaamuisin kahviloista kahvia, kenties jopa munkkeja? ;)
Marko, mä olen asunut Turussa, eikä siellä silloin ollut tuollaisista tietoakaan. Varmaan kyllä jos muuttaisin takaisin, ei olisi enää. Joo, kateelliset täällä kommentoi... ;-)
Jopas nyt jotakin! Eilen tuli suppiloita kytättyä, mutta näkyi vain tavallisia riekaleita. "Epistä" :-D
Kiitos vaan, viime sunnuntain lottokuponki on muuten tarkastamatta...
Juu, tontteja löytyy sekä paljon rakennetaan uusia taloja myytäviksi ;)
Laitoin sivuilleni lisää kuvia:
http://mattihelin.kuvat.fi/kuvat/Maisemat/Suppilopilvi+18.7.2012+Lieto/
Kestää hetkisen, että kuvat (9kpl) ovat lataantuneet, arvioisin noin klo 15:45 olevan valmis, hidas mokkulaliittymä, nääs :(
Katselin tätä pilvirintamaa parvekkeelta kun se liikkui kohti Lietoa. Jotenkin aavistin, että suppilopilvien erikoismiestä taitaa taas onnistaa, ja niinhän siiinä sitten kävi. Todella hieno bongaus taas, onnea.
Hei, eihän tuossa alkupään kuvissa ole vaan toinen suppilo tästä selkeämmästä vasemmalle? Voi toki olla tavallinen riekalekin.
Paha sanoa tuosta toisesta mahdollisesta suppilosta. Kääntelin ja vääntelin kuvia, mutta aika epäselvältä näyttää. Voi olla kumpi vaan.
Näin jälkikäteen -pohdintoja.
Tosiaan, tuota ei pystynyt mitenkään paljain silmin varmistamaan että oliko kyseessä suppilo vai vaikkapa kahden pilven raosta näkyvä kaistale tummempaa pilveä. Vasta käsitellystä kuvasta pystyi todentamaan suppilon. Josta tulikin mieleen, että näitä saattaa esiintyä paljon enemmänkin kuin luullaan, mutta niitä ei vain huomaa. Itse aion ainakin jatkossa ottaa kuvia jos on pienikin aavistus tai miksei, vaikkei olisi edes sitäkään.