Taivaanvahti

Taivaanvahti

Kuvat ja kertomukset

Havaintohaku ja -lista

Havainnot kartalla

Jätä havainto

Usein kysytyt (FAQ)

Medialle

Tilaa havaintoilmoitukset

Uusimmat havainnot

Taivaanvahti/Ursa ry

Kopernikuksentie 1
00130 Helsinki
taivaanvahti(at)ursa.fi

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Havainnon tiedot

Harvinaisia halomuotoja - 15.8.2012 klo 08.35 - 15.8.2012 klo 09.40 - Ilmajoki

Komeusaste: IV / V

Havaitsija: Mauri Korpi, Lakeuden Ursa

Havaitsin ZYKin yllättäin ensin Kyrönjoen pinnasta.  Ensin ajattelin syntyykö ilmiö veden pinnassa, mutta katsoin kuitenkin auringon suuntaan jos haloa näkyisi, mutta katsetta täytyikin suunnata lähes zeniittiin ennenkuin halokaaren näin.  Tosi värikylläinen kaari oli kyseessä.  Täytyi kiirehtää kameraa hakemaan hetimmiten ja hetken kuvattua älysin sentään toisenkin paikkakuntaisen harrastajan hälyttää tekstiviestillä.  Sumupilvi peitti aluksi muut halomuodot kokonaan ja vähän himmensi ZYKiäkin.

Myöhemmin näkyi 22 asteen rengas, heikosti 22 ylläsivuava, sivuaurinko ja horisonttirengas.  Havainto 120 asteen sivuauringosta jäi hyvin epävarmaksi, kuvassa 2 näkyy vasemmassa alanurkassa sumupilven päällä sijaitsevassa sinisessä taivasjuovassa himmeä pyöreä pallomainen kirkastuma, mutta vaikea sanoa onko kyse väin pilvimuodosta.  Samoin epävarmaksi jäi 46 asteen rengas/ylläsivuavasta, vähän tihrustin, että ZYKin alakohdassa ehkä olisi lyhyet "sarvet" alaspäin.  Vielä klo 11-13 näkyi 22 asteen rengas vaihtelevalla voimakkuudella.

Lisätiedot
  • Valonlähde
    • Auringonvalo
  • Halon synnyttäneiden jääkiteiden sijainti
    • Yläpilvet
  • Yleiset halomuodot auringonvalo
    • 22° rengas
    • Sivuaurinko
    • 22° ylläsivuava kaari
    • Zeniitinympäristön kaari
    • Horisonttirengas
    • 46° rengas
  • Harvinaiset halomuodot auringonvalo
    • 120° sivuaurinko
Tekniset tiedot

Canon 7D, EF-S 18-55@18 ja Samyang 8mm. Kuvia on käsitelty histogrammia venyttämällä, mutta esim. usmia ei käytetty.

Kommentteja: 4 kpl

Mauri Korpi - 16.8.2012 klo 14.23 Ilmianna

Laitoin tuohon 120 asteen sivuauringollekin rastin, kun Markon kuvassa samanmoinen oli saanut myönteistä kommenttia.

Veikko Mäkelä - 17.8.2012 klo 02.10 Ilmianna

Aika muikea tuo zeniitinympäristön kaari.  Halonäytelmä on ollut aika näyttävä.

Mauri Korpi - 17.8.2012 klo 07.45 Ilmianna

No joo, minä en ole ennen moista nähnyt.  Taisi olla aurinko sopivalla korkeudella, kun halokirjasta opiskelin, että pitäisi olla kirkkaimmillaan. kun auringon korkeus on 22 astetta.  Täällä se sattui n. 9.00 olemaan sillä korkeudella.

Mauri Korpi - 19.8.2012 klo 20.15 Ilmianna

Laitoin vielä 46 asteen renkaaseenkin rastin, kun usmatussa kuvassa se näkyy ihan selvästi.

Jätä kommentti

Kommentit tarkistetaan ennen julkaisua.

*

*

*
merkkiä jäljellä