Contact information

Taivaanvahti,
Astronomical association Ursa
Kopernikuksentie 1
00130 Helsinki
taivaanvahti(at)ursa.fi

Astronomical association Ursa

All observations in publication order

Observation start Observation site Identification Visibility Observer Team
22.1.2020 klo 21.33 Kustavi   Solar system Geosynkronisia satelliitteja I

1

Pekka Parviainen
25.1.2020 klo 21.00 - 22.00 Hyvinkää   Deep space M81 III

4

Antti-Jussi Pyykkönen
Ursa (Etelä-Suomi)
22.1.2020 klo 22.15 - 23.45 Alavus   Deep space IC 443 Jukka Koivisto
Suomenselän Pegasus
22.1.2020 klo 21.08 - 21.57 Mänttä-Vilppula   Solar system Kiikarikomeetta PanSTARRS III Jukka Laakso
24.1.2020 klo 20.32 - 21.42 Pyhäranta   Solar system Eläinratavalo I Pirjo Koski
Porin Karhunvartijat
24.1.2020 klo 20.43 Pyhäranta   Deep space Maisematähtikuva IV Pirjo Koski
Porin Karhunvartijat
10.1.2020 klo 00.00 - 01.00 Oulu   Deep space IC 1499 V Jukka-Pekka Metsävainio
24.1.2020 klo 10.09 - 23.14 Helsinki   Deep space M81 IV Tero Hiekkalinna
Ursa (Helsinki)
25.1.2020 klo 00.25 - 00.45 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Solar system Kaukoputkella näkyvä komeetta PANSTARRS II Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
22.1.2020 klo 22.18 - 22.32 Hankasalmi, Murtoinen   Solar system Kiikarikomeetta PANSTARRS III Harri Kiiskinen
Jyväskylän Sirius
24.1.2020 klo 23.55 - 00.15 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Deep space M41 IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
24.1.2020 klo 23.10 - 23.50 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Deep space IC 2177 IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
10.12.2019 klo 22.00 Hyvinkää   Deep space The Helping Hand nebula, LDN 1355 / LDN 1377, VdB 9 IV

2

Timo Inkinen
Ursa (Etelä-Suomi)
24.1.2020 klo 18.00 - 19.00 Espoo   Solar system Starlink I Kari Helander
Ursa (Helsinki)
22.1.2020 klo 18.00 - 19.00 Espoo   Solar system Starlink I Kari Helander
Ursa (Helsinki)
24.1.2020 klo 19.02 - 23.20 Kustavi   Solar system Vesta II Pekka Parviainen
24.1.2020 klo 19.21 Kustavi   Solar system Kiikarikomeetta I Pekka Parviainen
24.1.2020 klo 19.12 - 19.23 Kustavi   Solar system Starlink

3

Pekka Parviainen
24.1.2020 klo 18.30 - 19.42 Kustavi   Solar system Eläinratavalo III Pekka Parviainen
25.1.2020 klo 21.00 - 21.15 Hamina   Deep space M31 Aslak Ranttila
22.1.2020 klo 23.39 - 04.01 Helsinki   Deep space M51 IV Tero Hiekkalinna
Ursa (Helsinki)
25.1.2020 klo 16.40 - 14.50 Porvoo   Solar system Maisemaplaneettakuva III Peter von Bagh
24.1.2020 klo 19.00 Vantaa   Deep space IC 1805, IC 1848 III Juha Parvio
Ursa (Etelä-Suomi)
24.1.2020 klo 19.10 - 19.25 Naantali   Solar system Starlink

6

Lasse Nurminen
24.1.2020 klo 19.00 - 19.30 Pyhäranta   Solar system Eläinratavalo II

3

Mikko Ankelo
24.1.2020 klo 15.25 Ilmajoki   Solar system Aurinko I Marko Myllyniemi
Lakeuden Ursa
5.1.2020 klo 07.11 - 07.16 Berliini, Saksa   Solar system ISS IV Georg Kieninger
22.1.2020 klo 20.00 - 22.30 Vaasa   Solar system Kiikarikomeetta PANSTARRS II Marko Vesapuisto
21.1.2020 klo 17.47 Seinäjoki, Peräseinäjoki   Solar system Maisemaplaneettakuva IV

4

Marko Myllyniemi
Lakeuden Ursa
22.1.2020 klo 20.00 - 20.05 Paimio   Solar system Kaukoputkella näkyvä komeetta PANSTARRS II

2

Jani Laasanen
Turun Ursa
23.1.2020 klo 00.45 Kustavi   Deep space IC2177 I

3

Pekka Parviainen
23.1.2020 klo 00.32 Kustavi   Deep space NGC 2237 II Pekka Parviainen
22.1.2020 klo 23.40 - 01.50 Kustavi   Deep space Tähtikuva III Pekka Parviainen
21.1.2020 klo 18.51 - 19.53 Rautalampi   Solar system Kiikarikomeetta PANSTARRS I Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
22.1.2020 klo 18.00 Espoo   Solar system Maisemaplaneettakuva III

1

Mikko Koivisto
16.1.2020 klo 22.05 Kustavi   Deep space Tähtikuva IV Pekka Parviainen
22.1.2020 klo 20.45 - 21.00 Kirkkonummi   Deep space M82 III Tuomas Salo
Ursa (Helsinki)
21.1.2020 klo 23.00 - 01.45 Oulu   Deep space NGC 1499 V Jukka-Pekka Metsävainio
22.1.2020 klo 23.00 - 00.20 Kustavi   Solar system Kiikarikomeetta PANSTARRS I Pekka Parviainen
23.1.2020 klo 00.21 Ikaalinen, Sisättö   Deep space Maisematähtikuva III Heidi Rikala
Ursa (Helsinki)
22.1.2020 klo 17.25 Helsinki   Solar system Maisemaplaneettakuva III

1

Kristiina Soljankare
22.1.2020 klo 17.13 Kuusamo   Solar system Maisemaplaneettakuva II Eljas Kemppainen
21.1.2020 klo 18.52 - 19.53 Rautalampi   Deep space IC 1805 I Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
21.1.2020 klo 22.20 Hankasalmi, Murtoinen   Deep space M42 V Arto Oksanen
Jyväskylän Sirius
21.1.2020 klo 19.07 - 21.00 Valtimo   Solar system Kaukoputkella näkyvä komeetta PANSTARRS II Veli-Pekka Häkkinen
16.1.2020 klo 21.00 - 23.59 Kirkkonummi   Deep space M42, M43, NGC 1973 V

2

Janne Ruonakangas
Kirkkonummen komeetta
21.1.2020 klo 21.17 Taipalsaari   Solar system Kaukoputkella näkyvä komeetta PANSTARRS II Roope Luukkainen
Etelä-Karjalan nova
21.1.2020 klo 10.00 Ilmajoki   Solar system Kuu II Mauri Korpi
Lakeuden Ursa
9.1.2020 klo 18.37 - 22.43 Oulu   Deep space IC1396 V

2

Jukka-Pekka Metsävainio
21.1.2020 klo 04.40 - 05.40 Fregenal de la Sierra, Espanja   Deep space Supernova SN 2020oi II

2

Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
Search result contains observations from time period 15.7.2017 klo 00.00 - 29.01.2020 klo 13.39.