Yhteystiedot

Taivaanvahti / Ursa ry
Kopernikuksentie 1
00130 Helsinki
taivaanvahti(at)ursa.fi

Tähtitieteellinen yhdistys Ursa

Kaikki havainnot havaintoajan mukaisessa järjestyksessä.

Havaintoaika Havaintopaikka Ilmiö Näyttävyys Havaitsija Tiimi
18.9.2019 klo 21.55 - 22.56 Rautalampi   Syvä avaruus NGC 7000 II Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
16.9.2019 klo 00.00 - 02.00 Järvenpää   Syvä avaruus M82 IV

1

Hannu Perttilä
Keski-Uudenmaan Altair
13.9.2019 klo 23.00 - 23.45 Mäntyharju   Syvä avaruus Maisematähtikuva III

1

Markku Siljama
Ursa (Etelä-Suomi)
12.9.2019 klo 03.00 Fregenal de la Sierra, Espanja   Syvä avaruus IC 1318 IV Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
10.9.2019 klo 00.00 - 03.00 Rovaniemi   Syvä avaruus NGC 6888 V Lauri Turunen
Pohjan kruunu, Rovaniemi
9.9.2019 klo 22.30 Kirkkonummi   Syvä avaruus Linnunrata II Tuomas Salo
Ursa (Helsinki)
8.9.2019 klo 22.51 Kuusamo, Käylä   Syvä avaruus Linnunrata III Jani Päiväniemi
Ursa (Pohjois-Suomi)
8.9.2019 klo 22.30 - 00.00 Raahe   Syvä avaruus NGC 6992 III Roi Määttä
8.9.2019 klo 01.00 - 01.01 Orimattila, Artjärvi   Syvä avaruus Linnunrata III Dennis Lehtonen
Ursa (Helsinki)
8.9.2019 klo 00.45 - 00.55 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Syvä avaruus IC 1396 II Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
8.9.2019 klo 00.35 - 00.45 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Syvä avaruus IC 1805, IC 1848, NGC 869, NGC 884 III Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
7.9.2019 klo 03.01 - 01.01 Järvenpää   Syvä avaruus Sh2-132 II

1

Ari Jokinen
Etelä-Suomen kosmol. seura
7.9.2019 klo 02.20 - 02.30 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Syvä avaruus NGC 253 II Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
7.9.2019 klo 02.00 - 02.10 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Syvä avaruus IC 1613 II Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
6.9.2019 klo 23.10 - 00.40 Kustavi   Syvä avaruus Linnunrata III Ei näkyvillä
6.9.2019 klo 22.46 Orimattila   Syvä avaruus Linnunrata III Juha Ojanperä
Porin Karhunvartijat
5.9.2019 klo 00.15 Tampere   Syvä avaruus LDN 807 II Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
3.9.2019 klo 23.55 Rovaniemi   Syvä avaruus Linnunrata III Jani Ylinampa
3.9.2019 klo 22.35 - 01.30 Rautalampi   Syvä avaruus Linnunrata II

8

Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
1.9.2019 klo 23.00 - 23.30 Järvenpää   Syvä avaruus Linnunrata IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
1.9.2019 klo 23.00 Kirkkonummi   Syvä avaruus NGC 7000 V

1

Jari Saukkonen
Kirkkonummen komeetta
1.9.2019 klo 22.48 - 23.33 Lapua, Lakaluoma   Syvä avaruus M27 III Jani Tuominiemi
1.9.2019 klo 22.44 - 23.24 Rautalampi   Syvä avaruus M27 III Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
1.9.2019 klo 22.30 Kirkkonummi   Syvä avaruus Linnunrata IV Tuomas Salo
Ursa (Helsinki)
1.9.2019 klo 01.01 - 03.50 Järvenpää   Syvä avaruus IC 5070 III

2

Ari Jokinen
Etelä-Suomen kosmol. seura
1.9.2019 klo 00.23 - 00.24 Tammela   Syvä avaruus Tähtikuva Wilma Leino
Ursa (Etelä-Suomi)
1.9.2019 klo 00.01 Jyväskylä   Syvä avaruus M15 III Sampsa Lahtinen
Jyväskylän Sirius
31.8.2019 klo 23.50 Uusikaupunki   Syvä avaruus Linnunrata III

1

Mikko Ankelo
31.8.2019 klo 23.38 Inkoo   Syvä avaruus Linnunrata III Matias Takala
Kuopion Saturnus
31.8.2019 klo 23.32 Laitila   Syvä avaruus Linnunrata IV

1

Pirjo Koski
Tampereen Ursa
31.8.2019 klo 23.20 - 23.50 Raasepori   Syvä avaruus Linnunrata III Yrjö Benson
Ursa (Helsinki)
31.8.2019 klo 23.00 Jyväskylä   Syvä avaruus Tähtikuva IV Sampsa Lahtinen
Jyväskylän Sirius
31.8.2019 klo 22.37 - 22.40 Helsinki   Syvä avaruus Tähtikuva Laura Vuorela
Ursa (Helsinki)
31.8.2019 klo 03.00 Fregenal de la Sierra, Espanja   Syvä avaruus LBN 468 III Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
31.8.2019 klo 01.00 Kangaslampi   Syvä avaruus NGC 6960 Harsosumu IV Erik Pirtala
Warkauden Kassiopeia
30.8.2019 klo 00.12 Rovaniemi   Syvä avaruus Linnunrata III Sari Pietikäinen
Pohjan kruunu, Rovaniemi
30.8.2019 klo 00.00 - 00.00 Lahti   Syvä avaruus Jones-Emberson 1 III

5

Jussi Saarivirta
Ursa (Etelä-Suomi)
29.8.2019 klo 23.00 - 23.50 Rautalampi   Syvä avaruus M33 II Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
29.8.2019 klo 01.20 Kuusamo   Syvä avaruus Linnunrata IV Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
29.8.2019 klo 00.30 Kangasniemi   Syvä avaruus Linnunrata III

5

Satu Juvonen
28.8.2019 klo 23.10 - 00.30 Lahti   Syvä avaruus IC 1871 IV

1

Jussi Saarivirta
Ursa (Etelä-Suomi)
28.8.2019 klo 23.00 - 23.36 Rautalampi   Syvä avaruus M57 II

2

Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
28.8.2019 klo 23.00 - 03.30 Komakallio, Kirkkonummi   Syvä avaruus NGC 7000 V Samuli Vuorinen
Kirkkonummen komeetta
28.8.2019 klo 22.50 - 03.20 Kustavi   Syvä avaruus Linnunrata IV

4

Ei näkyvillä
28.8.2019 klo 01.15 Rovaniemi   Syvä avaruus Linnunrata III Jani Ylinampa
27.8.2019 klo 22.00 - 00.00 Kontiolahti   Syvä avaruus Linnunrata IV

1

Karri Pasanen
27.8.2019 klo 01.01 - 01.17 Mänttä-Vilppula   Syvä avaruus Linnunrata III Jukka Laakso
27.8.2019 klo 01.00 Kuusamo   Syvä avaruus Linnunrata IV Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
26.8.2019 klo 00.01 - 02.00 Järvenpää   Syvä avaruus NGC 7635 III

1

Hannu Perttilä
Keski-Uudenmaan Altair
25.8.2019 klo 00.42 Laitila   Syvä avaruus Linnunrata V Pirjo Koski
Tampereen Ursa
25.8.2019 klo 00.15 Jyväskylä   Syvä avaruus Harsosumu III Harri Kiiskinen
Jyväskylän Sirius
25.8.2019 klo 00.12 - 00.17 Kuusamo, Alakitka   Syvä avaruus Linnunrata II Jani Päiväniemi
Ursa (Pohjois-Suomi)
25.8.2019 klo 00.00 - 01.00 Rovaniemi   Syvä avaruus NGC 7000, IC 5070 V Lauri Turunen
Pohjan kruunu, Rovaniemi
24.8.2019 klo 23.54 - 00.26 Kalajoki   Syvä avaruus Linnunrata Jarkko Alatalo
Ursa (Pohjois-Suomi)
24.8.2019 klo 23.30 Uurainen   Syvä avaruus Linnunrata III Jukka Hintikka
Saarijärven Halley-85
24.8.2019 klo 23.20 - 23.30 Kouvola   Syvä avaruus Maisematähtikuva III Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
24.8.2019 klo 23.07 Kirkkonummi, Porkkala, Ormholmen   Syvä avaruus Linnunrata III Sari Helppi
Ursa (Helsinki)
24.8.2019 klo 23.00 - 01.10 Helsinki   Syvä avaruus Maisematähtikuva Matti Sironen
Ursa (Helsinki)
24.8.2019 klo 19.00 - 00.30 Coonabarabran, New South Wales, Australia   Syvä avaruus Linnunrata V

3

Juha Ojanperä
Linda Laakso
Porin Karhunvartijat
24.8.2019 klo 03.06 - 03.07 Jyväskylä   Syvä avaruus NGC 7789 III Sampsa Lahtinen
Jyväskylän Sirius
23.8.2019 klo 00.53 - 01.42 Rautalampi   Syvä avaruus Linnunrata III Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
23.8.2019 klo 00.15 Coonabarabran, New South Wales, Australia   Syvä avaruus Magellanin pilvet IV

4

Juha Ojanperä
Linda Laakso
Porin Karhunvartijat
22.8.2019 klo 00.15 - 02.01 Järvenpää   Syvä avaruus IC 5070 III Ari Jokinen
Etelä-Suomen kosmol. seura
21.8.2019 klo 23.49 Laitila   Syvä avaruus Linnunrata V Pirjo Koski
Tampereen Ursa
21.8.2019 klo 23.00 - 23.10 Kirkkonummi   Syvä avaruus Tähtikuva III

3

Harry Rabb
Kirkkonummen komeetta
21.8.2019 klo 00.30 Tampere   Syvä avaruus M15 III Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
20.8.2019 klo 00.18 - 01.12 Rautalampi   Syvä avaruus M31 I

1

Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
18.8.2019 klo 02.00 Fregenal de la Sierra, Espanja   Syvä avaruus SH2-91 II Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
16.8.2019 klo 03.00 Kauniainen   Syvä avaruus M27 III

1

Olli Arkko
Kirkkonummen komeetta
15.8.2019 klo 23.40 - 01.15 Lahti   Syvä avaruus IC 1805 IV Jussi Saarivirta
Ursa (Etelä-Suomi)
15.8.2019 klo 23.15 - 03.00 Komakallio, Kirkkonummi   Syvä avaruus NGC 7000 V

3

Samuli Vuorinen
Kirkkonummen komeetta
11.8.2019 klo 01.00 Kuusamo   Syvä avaruus Tähtikuva

3

Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
10.8.2019 klo 01.40 - 01.41 Orimattila   Syvä avaruus Linnunrata II

3

Dennis Lehtonen
Ursa (Helsinki)
10.8.2019 klo 01.20 - 01.30 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Syvä avaruus M34 III Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
10.8.2019 klo 01.10 - 01.20 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Syvä avaruus IC 4665 III Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
10.8.2019 klo 01.00 - 01.10 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Syvä avaruus NGC 6633 III Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
10.8.2019 klo 00.00 - 02.00 Jyväskylä   Syvä avaruus M27 III Mika Hamalainen
Jyväskylän Sirius
9.8.2019 klo 23.00 - 23.59 Järvenpää   Syvä avaruus M27 IV Hannu Perttilä
Keski-Uudenmaan Altair
9.8.2019 klo 01.15 Uusikaupunki   Syvä avaruus Maisematähtikuva IV Janne Kari
Turun Ursa
6.8.2019 klo 00.50 - 01.50 Rautalampi   Syvä avaruus Maisematähtikuva II Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
5.8.2019 klo 23.00 - 04.00 Hyvinkää   Syvä avaruus IC 1805

3

Antti-Jussi Pyykkönen
1.8.2019 klo 01.51 - 02.01 Kemiönsaari   Syvä avaruus Maisematähtikuva II Mikko Peussa
Ursa (Länsi-Suomi)
27.7.2019 klo 00.45 Hamina, Vehkarinne   Syvä avaruus Maisematähtikuva Sari Pietikäinen
Pohjan kruunu, Rovaniemi
26.7.2019 klo 04.00 Fregenal de la Sierra, Espanja   Syvä avaruus NGC 6888

2

Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
7.7.2019 klo 02.50 - 03.10 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus NGC 2070 IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
7.7.2019 klo 02.25 - 02.40 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus NGC 6231, IC 4628, Tr 24 V Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
7.7.2019 klo 02.00 - 02.10 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus M7 III Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
7.7.2019 klo 01.40 - 01.50 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus NGC 104 V Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
7.7.2019 klo 01.10 - 01.30 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus M8, M20 V Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
7.7.2019 klo 01.00 - 01.05 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus NGC 5139 V Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
7.7.2019 klo 00.50 - 00.55 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus NGC 5128 IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
7.7.2019 klo 00.30 - 00.40 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus Tähtikuva III Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
7.7.2019 klo 00.10 - 00.20 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus NGC 4765 III Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
6.7.2019 klo 23.40 - 00.00 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus IC 2944, IC 2948, NGC 3766 IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
6.7.2019 klo 23.00 - 23.20 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus NGC 3372 V Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
6.7.2019 klo 21.05 - 21.10 Cucuter, Chile   Syvä avaruus Maisematähtikuva III Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
6.7.2019 klo 02.10 - 02.25 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus LMC (PGC 17233) V Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
6.7.2019 klo 01.45 - 02.00 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus LDN 1773 IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
6.7.2019 klo 01.00 - 01.20 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus NGC 6231, IC 4628, NGC 6334, NGC 6357 IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
6.7.2019 klo 00.35 - 00.55 San Pedro de Atacama, Chile   Syvä avaruus IC 4603-4606, M4, Barnard 44-45 V Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
Etsitty havainnot aikavälillä 15.2.2018 klo 00.00 - 19.09.2019 klo 03.37.