Newest observations

Contact information

Taivaanvahti,
Astronomical association Ursa
Kopernikuksentie 1
00130 Helsinki
taivaanvahti(at)ursa.fi

Astronomical association Ursa

All observations ordered by start time

Observation start Observation site Identification Visibility Observer Team
24.2.2020 klo 21.21 - 05.10 Helsinki   Deep space M101 IV Tero Hiekkalinna
Ursa (Helsinki)
24.2.2020 klo 21.15 Turku, Ruissalo   Deep space Maisematähtikuva III Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
24.2.2020 klo 20.39 - 00.00 Kirkkonummi   Deep space Maisematähtikuva IV Tuomas Salo
Ursa (Helsinki)
23.2.2020 klo 23.12 Turku, Ruissalo   Deep space Maisematähtikuva III Mikko Peussa
Ursa (Länsi-Suomi)
23.2.2020 klo 00.00 Kangaslampi   Deep space NGC5907, NGC5908, NGC5905 III Erik Pirtala
Warkauden Kassiopeia
20.2.2020 klo 01.15 Kustavi   Deep space M104 II Pekka Parviainen
20.2.2020 klo 01.08 Kustavi   Deep space Maisematähtikuva III Pekka Parviainen
20.2.2020 klo 00.16 Kuusamo, Käylä   Deep space Linnunrata III Jani Päiväniemi
Ursa (Pohjois-Suomi)
19.2.2020 klo 23.13 - 23.25 Rautalampi   Deep space NGC 2237 II Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
19.2.2020 klo 22.08 Espoo, Saarijärvi   Deep space Maisematähtikuva III Mikko Koivisto
19.2.2020 klo 20.30 - 20.24 Pomarkku   Deep space Maisematähtikuva IV Matti Helin
Ursa (Länsi-Suomi)
19.2.2020 klo 20.00 - 02.00 Oulu   Deep space Simeis 147 I Jukka-Pekka Metsävainio
19.2.2020 klo 03.00 - 03.20 Lieto   Deep space Maisematähtikuva III Matti Helin
Ursa (Länsi-Suomi)
17.2.2020 klo 21.30 Kuusamo   Deep space Maisematähtikuva Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
15.2.2020 klo 02.00 Fregenal de la Sierra, Espanja   Deep space Simeis 147, Sh2-240 I

2

Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
14.2.2020 klo 20.48 - 21.11 Mänttä-Vilppula   Deep space NGC 2237 IV Jukka Laakso
14.2.2020 klo 19.30 - 22.45 Oulu   Deep space Abell 85 II Jukka-Pekka Metsävainio
14.2.2020 klo 19.30 - 21.30 Hankasalmi, Murtoinen   Deep space M81 V

1

Arto Oksanen
Jyväskylän Sirius
14.2.2020 klo 19.00 - 19.15 Oulu   Deep space M42 III Janne Lankila
Ursa (Pohjois-Suomi)
13.2.2020 klo 23.20 - 00.40 Turku   Deep space Maisematähtikuva III Pekka Parviainen
13.2.2020 klo 19.57 - 23.49 Muonio   Deep space Maisematähtikuva IV Sakari Ekko
Turun Ursa
13.2.2020 klo 19.00 Lempäälä   Deep space M78, IC 434, NGC 2024 Milo Laitala
7.2.2020 klo 02.00 - 02.43 Tampere   Deep space Supernova SN 2020ue II Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
6.2.2020 klo 21.20 - 21.30 Lieto   Deep space Maisematähtikuva III Matti Helin
Ursa (Länsi-Suomi)
6.2.2020 klo 19.21 - 05.41 Helsinki   Deep space M82 IV Tero Hiekkalinna
Ursa (Helsinki)
6.2.2020 klo 19.20 - 21.40 Oulu   Deep space Cederblad 214 V Jukka-Pekka Metsävainio
4.2.2020 klo 20.45 - 21.00 Oulu   Deep space M42 III Janne Lankila
Ursa (Pohjois-Suomi)
4.2.2020 klo 04.50 Kuusamo   Deep space Maisematähtikuva IV Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
3.2.2020 klo 21.35 Jyväskylä   Deep space M44 Petri Tikkanen
Jyväskylän Sirius
3.2.2020 klo 21.30 Jyväskylä   Deep space M39 I Petri Tikkanen
Jyväskylän Sirius
3.2.2020 klo 21.30 - 22.10 Seinäjoki   Deep space M42 III Sami Haapamäki
3.2.2020 klo 21.30 - 22.00 Laihia   Deep space M42 III Kimmo Höykinpuro
Ursa (Länsi-Suomi)
3.2.2020 klo 21.25 Jyväskylä   Deep space M31 I

1

Petri Tikkanen
Jyväskylän Sirius
3.2.2020 klo 21.20 Jyväskylä   Deep space M45 II Petri Tikkanen
Jyväskylän Sirius
3.2.2020 klo 21.15 Jyväskylä   Deep space M42 IV Petri Tikkanen
Jyväskylän Sirius
3.2.2020 klo 21.00 - 22.00 Espoo   Deep space M42 IV Jesse Lehtonen
3.2.2020 klo 21.00 Tampere   Deep space NGC 2237 IV

1

Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
3.2.2020 klo 19.00 - 06.00 Raasepori   Deep space IC 1805 IV

2

Otso Mäkinen
Kirkkonummen komeetta
25.1.2020 klo 21.50 - 22.10 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Deep space M46, M47 IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
25.1.2020 klo 21.00 - 21.15 Hamina   Deep space M31 Aslak Ranttila
25.1.2020 klo 21.00 - 22.00 Hyvinkää   Deep space M81 III

4

Antti-Jussi Pyykkönen
Ursa (Etelä-Suomi)
25.1.2020 klo 03.02 - 03.22 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Deep space M104 III Toni Veikkolainen
Dennis Lehtonen
Veikko Mäkelä
Keski-Uudenmaan Altair
25.1.2020 klo 02.33 - 02.53 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Deep space NGC 3628 III Toni Veikkolainen
Dennis Lehtonen
Veikko Mäkelä
Keski-Uudenmaan Altair
25.1.2020 klo 02.13 - 02.23 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Deep space M105, NGC 3371, NGC 3389 III Toni Veikkolainen
Dennis Lehtonen
Veikko Mäkelä
Keski-Uudenmaan Altair
25.1.2020 klo 01.24 - 01.44 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Deep space NGC 2392 IV Toni Veikkolainen
Dennis Lehtonen
Veikko Mäkelä
Keski-Uudenmaan Altair
25.1.2020 klo 00.00 - 04.00 Varkaus, Kangaslampi   Deep space M45 IV

2

Erik Pirtala
Warkauden Kassiopeia
24.1.2020 klo 23.55 - 00.15 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Deep space M41 IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
24.1.2020 klo 23.10 - 23.50 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Deep space IC 2177 IV Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
24.1.2020 klo 20.43 Pyhäranta   Deep space Maisematähtikuva IV Pirjo Koski
Porin Karhunvartijat
24.1.2020 klo 19.00 Vantaa   Deep space IC 1805, IC 1848 III Juha Parvio
Ursa (Etelä-Suomi)
24.1.2020 klo 10.09 - 23.14 Helsinki   Deep space M81 IV Tero Hiekkalinna
Ursa (Helsinki)
23.1.2020 klo 02.12 - 02.32 Mänttä-Vilppula   Deep space Leo 1 II Jukka Laakso
23.1.2020 klo 00.45 Kustavi   Deep space IC2177 I

3

Pekka Parviainen
23.1.2020 klo 00.32 Kustavi   Deep space NGC 2237 II Pekka Parviainen
23.1.2020 klo 00.21 Ikaalinen, Sisättö   Deep space Maisematähtikuva III Heidi Rikala
Ursa (Helsinki)
22.1.2020 klo 23.40 - 01.50 Kustavi   Deep space Tähtikuva III Pekka Parviainen
22.1.2020 klo 23.40 - 00.48 Mänttä-Vilppula   Deep space LBN 777 III Jukka Laakso
22.1.2020 klo 23.39 - 04.01 Helsinki   Deep space M51 IV Tero Hiekkalinna
Ursa (Helsinki)
22.1.2020 klo 23.00 Komakallio, Kirkkonummi   Deep space M42 V

6

Samuli Vuorinen
Kirkkonummen komeetta
22.1.2020 klo 22.15 - 23.45 Alavus   Deep space IC 443 Jukka Koivisto
Suomenselän Pegasus
22.1.2020 klo 20.45 - 21.00 Kirkkonummi   Deep space M82 III Tuomas Salo
Ursa (Helsinki)
22.1.2020 klo 20.00 Kankaanpää   Deep space LDN 1495 Tero Hirvikoski
Ursa (Länsi-Suomi)
21.1.2020 klo 23.00 - 01.45 Oulu   Deep space NGC 1499 V Jukka-Pekka Metsävainio
21.1.2020 klo 22.20 Hankasalmi, Murtoinen   Deep space M42 V Arto Oksanen
Jyväskylän Sirius
21.1.2020 klo 18.52 - 19.53 Rautalampi   Deep space IC 1805 I Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
21.1.2020 klo 04.40 - 05.40 Fregenal de la Sierra, Espanja   Deep space Supernova SN 2020oi II

2

Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
20.1.2020 klo 21.30 Fregenal de la Sierra, Espanja   Deep space IC 405 III Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
17.1.2020 klo 19.15 Kuusamo   Deep space Maisematähtikuva Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
16.1.2020 klo 23.00 Kustavi   Deep space Muuttuva tähti Betelgeuze III Not visible
16.1.2020 klo 22.30 Kustavi   Deep space IC 1805, IC 1848 I Not visible
16.1.2020 klo 22.05 Kustavi   Deep space Tähtikuva IV Pekka Parviainen
16.1.2020 klo 21.00 - 23.59 Kirkkonummi   Deep space M42, M43, NGC 1973 V

2

Janne Ruonakangas
Kirkkonummen komeetta
16.1.2020 klo 20.00 Kankaanpaa   Deep space M45 Tero Hirvikoski
Ursa (Länsi-Suomi)
15.1.2020 klo 00.00 - 07.00 Varkaus, Kangaslampi   Deep space IC 1848 III

4

Erik Pirtala
Warkauden Kassiopeia
14.1.2020 klo 00.00 - 03.00 Oulu   Deep space Sh2-155 IV Jukka-Pekka Metsävainio
12.1.2020 klo 18.36 - 19.42 Rautalampi   Deep space M45 III Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
10.1.2020 klo 22.37 - 20.01 Jyväskylä   Deep space Muuttuva tähti Betelgeuse III Sampsa Lahtinen
Jyväskylän Sirius
10.1.2020 klo 20.49 Nousiainen   Deep space M42 III Lasse Ekblom
10.1.2020 klo 20.40 Pyhäranta   Deep space Maisematähtikuva

1

Mikko Ankelo
10.1.2020 klo 16.53 - 06.17 Oulu   Deep space NGC 1560 I Jaakko Asikainen
Oulun Arktos
10.1.2020 klo 16.50 - 16.50 Pyhäjoki   Deep space Maisematähtikuva I

1

Not visible
10.1.2020 klo 00.00 - 01.00 Oulu   Deep space IC 1499 V Jukka-Pekka Metsävainio
9.1.2020 klo 18.37 - 22.43 Oulu   Deep space IC1396 V

2

Jukka-Pekka Metsävainio
9.1.2020 klo 00.00 - 03.00 Oulu   Deep space IC1805

3

Jukka-Pekka Metsävainio
4.1.2020 klo 04.20 Siilinjärvi   Deep space Linnunrata III Not visible
4.1.2020 klo 00.01 - 00.01 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Deep space Maisematähtikuva IV

1

Urho Markkanen
Ursa (Helsinki)
3.1.2020 klo 20.00 Mustasaari   Deep space Maisematähtikuva III Marko Takala
Vaasan Andromeda
2.1.2020 klo 21.20 Mäntyharju   Deep space Muuttuva tähti Betelgeuze III Markku Siljama
Ursa (Etelä-Suomi)
1.1.2020 klo 00.00 - 03.00 Varkaus, Kangaslampi   Deep space IC 405 - Liekehtivä tähtisumu IV Erik Pirtala
Warkauden Kassiopeia
31.12.2019 klo 23.30 Tampere   Deep space NGC 2237, NGC 2244 III Tapio Lahtinen
Tampereen Ursa
31.12.2019 klo 22.47 Kuusamo, Käylä   Deep space Muuttuva tähti Betelgeuze III Jani Päiväniemi
Ursa (Pohjois-Suomi)
31.12.2019 klo 22.00 - 22.05 Lieto   Deep space Muuttuva tähti Betelgeuze IV

6

Matti Helin
Ursa (Länsi-Suomi)
31.12.2019 klo 21.53 - 22.33 Joensuu   Deep space NGC 1499 III Antti Taskinen
Ursa (Itä-Suomi)
31.12.2019 klo 21.45 Posio   Deep space Linnunrata

2

Pekka Ervasti
31.12.2019 klo 21.30 Kuusamo   Deep space Maisematähtikuva III Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
31.12.2019 klo 21.30 Komakallio, Kirkkonummi   Deep space NGC 281 IV

3

Samuli Vuorinen
Kirkkonummen komeetta
31.12.2019 klo 21.00 - 21.30 Pieksämäki   Deep space M42 III

2

Elmo Karjalainen
31.12.2019 klo 21.00 Lieksa   Deep space Maisematähtikuva IV

2

Satu Juvonen
Joensuun Seulaset
31.12.2019 klo 20.57 Rautalampi   Deep space Maisematähtikuva III

6

Emma Bruus
Ursa (Etelä-Suomi)
31.12.2019 klo 20.00 - 04.00 Raseborg   Deep space M42 IV Otso Mäkinen
Kirkkonummen komeetta
Search result contains observations from time period 15.2.2018 klo 00.00 - 26.02.2020 klo 03.28.