Contact information

Taivaanvahti,
Astronomical association Ursa
Kopernikuksentie 1
00130 Helsinki
taivaanvahti(at)ursa.fi

Astronomical association Ursa

3 observations and 0 comments in queue.

NGC 457 - 26.2.2020 klo 21.20 Hankasalmi, Murtoinen
Harri Kiiskinen, Jyväskylän Sirius

0

Muuttuva tähti Betelgeuse - 26.2.2020 klo 18.44 Kuusamo, Käylä
Jani Päiväniemi, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

Maisematähtikuva - 25.2.2020 klo 22.00 - 23.30 Kangasala, Sahalahti
Jorma Mäntylä

0

Antenni-sumu - 25.2.2020 klo 02.26 - 02.34 Kustavi
Pekka Parviainen

0

M101 - 24.2.2020 klo 21.21 - 05.10 Helsinki
Tero Hiekkalinna, Ursa (Helsinki)

0

Maisematähtikuva - 24.2.2020 klo 21.15 Turku, Ruissalo
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

3

Tähtikuva - 24.2.2020 klo 20.42 - 20.43 Hyvinkää
Timo Inkinen, Ursa (Etelä-Suomi)

0

Maisematähtikuva - 24.2.2020 klo 20.39 - 00.00 Kirkkonummi
Tuomas Salo, Ursa (Helsinki)

0

Maisematähtikuva - 23.2.2020 klo 23.12 Turku, Ruissalo
Mikko Peussa, Ursa (Länsi-Suomi)

0

NGC5907, NGC5908, NGC5905 - 23.2.2020 klo 00.00 Kangaslampi
Erik Pirtala, Warkauden Kassiopeia

0

M44 - 21.2.2020 klo 21.00 Tammela
Juha Parvio, Ursa (Etelä-Suomi)

0

M104 - 20.2.2020 klo 01.15 Kustavi
Pekka Parviainen

0

Maisematähtikuva - 20.2.2020 klo 01.08 Kustavi
Pekka Parviainen

0

Linnunrata - 20.2.2020 klo 00.16 Kuusamo, Käylä
Jani Päiväniemi, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

NGC 2237 - 19.2.2020 klo 23.13 - 23.25 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

0

Maisematähtikuva - 19.2.2020 klo 22.08 Espoo, Saarijärvi
Mikko Koivisto

0

Maisematähtikuva - 19.2.2020 klo 20.30 - 20.24 Pomarkku
Matti Helin, Ursa (Länsi-Suomi)

0

Simeis 147 - 19.2.2020 klo 20.00 - 02.00 Oulu
Jukka-Pekka Metsävainio

0

Maisematähtikuva - 19.2.2020 klo 03.00 - 03.20 Lieto
Matti Helin, Ursa (Länsi-Suomi)

0

Maisematähtikuva - 17.2.2020 klo 21.30 Kuusamo
Voitto Pitkänen, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

Simeis 147, Sh2-240 - 15.2.2020 klo 02.00 Fregenal de la Sierra, Espanja
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

2

NGC 2237 - 14.2.2020 klo 20.48 - 21.11 Mänttä-Vilppula
Jukka Laakso

0

Abell 85 - 14.2.2020 klo 19.30 - 22.45 Oulu
Jukka-Pekka Metsävainio

0

M81 - 14.2.2020 klo 19.30 - 21.30 Hankasalmi, Murtoinen
Arto Oksanen, Jyväskylän Sirius

1

M42 - 14.2.2020 klo 19.00 - 19.15 Oulu
Janne Lankila, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

Maisematähtikuva - 13.2.2020 klo 23.20 - 00.40 Turku
Pekka Parviainen

0

Maisematähtikuva - 13.2.2020 klo 19.57 - 23.49 Muonio
Sakari Ekko, Turun Ursa

0

M78, IC 434, NGC 2024 - 13.2.2020 klo 19.00 Lempäälä
Milo Laitala

0

Supernova SN 2020ue - 7.2.2020 klo 02.00 - 02.43 Tampere
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

0

Maisematähtikuva - 6.2.2020 klo 21.20 - 21.30 Lieto
Matti Helin, Ursa (Länsi-Suomi)

0

M82 - 6.2.2020 klo 19.21 - 05.41 Helsinki
Tero Hiekkalinna, Ursa (Helsinki)

0

Cederblad 214 - 6.2.2020 klo 19.20 - 21.40 Oulu
Jukka-Pekka Metsävainio

0

M42 - 4.2.2020 klo 20.45 - 21.00 Oulu
Janne Lankila, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

Maisematähtikuva - 4.2.2020 klo 04.50 Kuusamo
Voitto Pitkänen, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

M44 - 3.2.2020 klo 21.35 Jyväskylä
Petri Tikkanen, Jyväskylän Sirius

0

M39 - 3.2.2020 klo 21.30 Jyväskylä
Petri Tikkanen, Jyväskylän Sirius

0

M42 - 3.2.2020 klo 21.30 - 22.10 Seinäjoki
Sami Haapamäki

0

M42 - 3.2.2020 klo 21.30 - 22.00 Laihia
Kimmo Höykinpuro, Ursa (Länsi-Suomi)

0

M31 - 3.2.2020 klo 21.25 Jyväskylä
Petri Tikkanen, Jyväskylän Sirius

1

M45 - 3.2.2020 klo 21.20 Jyväskylä
Petri Tikkanen, Jyväskylän Sirius

0

M42 - 3.2.2020 klo 21.15 Jyväskylä
Petri Tikkanen, Jyväskylän Sirius

0

M42 - 3.2.2020 klo 21.00 - 22.00 Espoo
Jesse Lehtonen

0

NGC 2237 - 3.2.2020 klo 21.00 Tampere
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

1

IC 1805 - 3.2.2020 klo 19.00 - 06.00 Raasepori
Otso Mäkinen, Kirkkonummen komeetta

2

M46, M47 - 25.1.2020 klo 21.50 - 22.10 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

M31 - 25.1.2020 klo 21.00 - 21.15 Hamina
Aslak Ranttila

0

M81 - 25.1.2020 klo 21.00 - 22.00 Hyvinkää
Antti-Jussi Pyykkönen, Ursa (Etelä-Suomi)

4

M104 - 25.1.2020 klo 03.02 - 03.22 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Dennis Lehtonen, Veikko Mäkelä, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 3628 - 25.1.2020 klo 02.33 - 02.53 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Dennis Lehtonen, Veikko Mäkelä, Keski-Uudenmaan Altair

0

M105, NGC 3371, NGC 3389 - 25.1.2020 klo 02.13 - 02.23 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Dennis Lehtonen, Veikko Mäkelä, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 2392 - 25.1.2020 klo 01.24 - 01.44 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Dennis Lehtonen, Veikko Mäkelä, Keski-Uudenmaan Altair

0

M45 - 25.1.2020 klo 00.00 - 04.00 Varkaus, Kangaslampi
Erik Pirtala, Warkauden Kassiopeia

2

M41 - 24.1.2020 klo 23.55 - 00.15 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

IC 2177 - 24.1.2020 klo 23.10 - 23.50 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

Maisematähtikuva - 24.1.2020 klo 20.43 Pyhäranta
Pirjo Koski, Porin Karhunvartijat

0

IC 1805, IC 1848 - 24.1.2020 klo 19.00 Vantaa
Juha Parvio, Ursa (Etelä-Suomi)

0

M81 - 24.1.2020 klo 10.09 - 23.14 Helsinki
Tero Hiekkalinna, Ursa (Helsinki)

0

Leo 1 - 23.1.2020 klo 02.12 - 02.32 Mänttä-Vilppula
Jukka Laakso

0

IC2177 - 23.1.2020 klo 00.45 Kustavi
Pekka Parviainen

3

NGC 2237 - 23.1.2020 klo 00.32 Kustavi
Pekka Parviainen

0

Maisematähtikuva - 23.1.2020 klo 00.21 Ikaalinen, Sisättö
Heidi Rikala, Ursa (Helsinki)

0

Tähtikuva - 22.1.2020 klo 23.40 - 01.50 Kustavi
Pekka Parviainen

0

LBN 777 - 22.1.2020 klo 23.40 - 00.48 Mänttä-Vilppula
Jukka Laakso

0

M51 - 22.1.2020 klo 23.39 - 04.01 Helsinki
Tero Hiekkalinna, Ursa (Helsinki)

0

M42 - 22.1.2020 klo 23.00 Komakallio, Kirkkonummi
Samuli Vuorinen, Kirkkonummen komeetta

6

IC 443 - 22.1.2020 klo 22.15 - 23.45 Alavus
Jukka Koivisto, Suomenselän Pegasus

0

M82 - 22.1.2020 klo 20.45 - 21.00 Kirkkonummi
Tuomas Salo, Ursa (Helsinki)

0

LDN 1495 - 22.1.2020 klo 20.00 Kankaanpää
Tero Hirvikoski, Ursa (Länsi-Suomi)

0

NGC 1499 - 21.1.2020 klo 23.00 - 01.45 Oulu
Jukka-Pekka Metsävainio

0

M42 - 21.1.2020 klo 22.20 Hankasalmi, Murtoinen
Arto Oksanen, Jyväskylän Sirius

0

IC 1805 - 21.1.2020 klo 18.52 - 19.53 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

0

Supernova SN 2020oi - 21.1.2020 klo 04.40 - 05.40 Fregenal de la Sierra, Espanja
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

2

IC 405 - 20.1.2020 klo 21.30 Fregenal de la Sierra, Espanja
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

0

Maisematähtikuva - 17.1.2020 klo 19.15 Kuusamo
Voitto Pitkänen, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

Muuttuva tähti Betelgeuze - 16.1.2020 klo 23.00 Kustavi
Anonyymi

0

IC 1805, IC 1848 - 16.1.2020 klo 22.30 Kustavi
Anonyymi

0

Tähtikuva - 16.1.2020 klo 22.05 Kustavi
Pekka Parviainen

0

M42, M43, NGC 1973 - 16.1.2020 klo 21.00 - 23.59 Kirkkonummi
Janne Ruonakangas, Kirkkonummen komeetta

2

M45 - 16.1.2020 klo 20.00 Kankaanpaa
Tero Hirvikoski, Ursa (Länsi-Suomi)

0

IC 1848 - 15.1.2020 klo 00.00 - 07.00 Varkaus, Kangaslampi
Erik Pirtala, Warkauden Kassiopeia

4

Sh2-155 - 14.1.2020 klo 00.00 - 03.00 Oulu
Jukka-Pekka Metsävainio

0

M45 - 12.1.2020 klo 18.36 - 19.42 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

0

Muuttuva tähti Betelgeuse - 10.1.2020 klo 22.37 - 20.01 Jyväskylä
Sampsa Lahtinen, Jyväskylän Sirius

0

M42 - 10.1.2020 klo 20.49 Nousiainen
Lasse Ekblom

0

Maisematähtikuva - 10.1.2020 klo 20.40 Pyhäranta
Mikko Ankelo

1

NGC 1560 - 10.1.2020 klo 16.53 - 06.17 Oulu
Jaakko Asikainen, Oulun Arktos

0

Maisematähtikuva - 10.1.2020 klo 16.50 - 16.50 Pyhäjoki
Anonyymi

1

IC 1499 - 10.1.2020 klo 00.00 - 01.00 Oulu
Jukka-Pekka Metsävainio

0

IC1396 - 9.1.2020 klo 18.37 - 22.43 Oulu
Jukka-Pekka Metsävainio

2

IC1805 - 9.1.2020 klo 00.00 - 03.00 Oulu
Jukka-Pekka Metsävainio

3

Linnunrata - 4.1.2020 klo 04.20 Siilinjärvi
Anonyymi, Warkauden Kassiopeia

0

Maisematähtikuva - 4.1.2020 klo 00.01 - 00.01 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Urho Markkanen, Ursa (Helsinki)

1

Maisematähtikuva - 3.1.2020 klo 20.00 Mustasaari
Marko Takala, Vaasan Andromeda

0

Muuttuva tähti Betelgeuze - 2.1.2020 klo 21.20 Mäntyharju
Markku Siljama, Ursa (Etelä-Suomi)

0

IC 405 - Liekehtivä tähtisumu - 1.1.2020 klo 00.00 - 03.00 Varkaus, Kangaslampi
Erik Pirtala, Warkauden Kassiopeia

0

NGC 2237, NGC 2244 - 31.12.2019 klo 23.30 Tampere
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

0

Muuttuva tähti Betelgeuze - 31.12.2019 klo 22.47 Kuusamo, Käylä
Jani Päiväniemi, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

Muuttuva tähti Betelgeuze - 31.12.2019 klo 22.00 - 22.05 Lieto
Matti Helin, Ursa (Länsi-Suomi)

6

NGC 1499 - 31.12.2019 klo 21.53 - 22.33 Joensuu
Antti Taskinen, Ursa (Itä-Suomi)

0

Linnunrata - 31.12.2019 klo 21.45 Posio
Pekka Ervasti

2

Search result contains observations from time period 15.2.2018 klo 00.00 - 27.02.2020 klo 07.07.