Uusimmat havainnot

Yhteystiedot

Taivaanvahti / Ursa ry
Kopernikuksentie 1
00130 Helsinki
taivaanvahti(at)ursa.fi

Tähtitieteellinen yhdistys Ursa

Jonossa 4 havaintoa ja 0 kommenttia.

NGC 7000 - 18.9.2019 klo 21.55 - 22.56 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

0

M82 - 16.9.2019 klo 00.00 - 02.00 Järvenpää
Hannu Perttilä, Keski-Uudenmaan Altair

1

Maisematähtikuva - 13.9.2019 klo 23.00 - 23.45 Mäntyharju
Markku Siljama, Ursa (Etelä-Suomi)

1

IC 1318 - 12.9.2019 klo 03.00 Fregenal de la Sierra, Espanja
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

0

NGC 6888 - 10.9.2019 klo 00.00 - 03.00 Rovaniemi
Lauri Turunen, Pohjan kruunu, Rovaniemi

0

Linnunrata - 9.9.2019 klo 22.30 Kirkkonummi
Tuomas Salo, Ursa (Helsinki)

0

Linnunrata - 8.9.2019 klo 22.51 Kuusamo, Käylä
Jani Päiväniemi, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

NGC 6992 - 8.9.2019 klo 22.30 - 00.00 Raahe
Roi Määttä

0

Linnunrata - 8.9.2019 klo 01.00 - 01.01 Orimattila, Artjärvi
Dennis Lehtonen, Ursa (Helsinki)

0

IC 1396 - 8.9.2019 klo 00.45 - 00.55 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

IC 1805, IC 1848, NGC 869, NGC 884 - 8.9.2019 klo 00.35 - 00.45 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

Sh2-132 - 7.9.2019 klo 03.01 - 01.01 Järvenpää
Ari Jokinen, Etelä-Suomen kosmol. seura

1

NGC 253 - 7.9.2019 klo 02.20 - 02.30 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

IC 1613 - 7.9.2019 klo 02.00 - 02.10 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

Linnunrata - 6.9.2019 klo 23.10 - 00.40 Kustavi
Ei näkyvillä

0

Linnunrata - 6.9.2019 klo 22.46 Orimattila
Juha Ojanperä, Porin Karhunvartijat

0

LDN 807 - 5.9.2019 klo 00.15 Tampere
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

0

Linnunrata - 3.9.2019 klo 23.55 Rovaniemi
Jani Ylinampa

0

Linnunrata - 3.9.2019 klo 22.35 - 01.30 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

8

Linnunrata - 1.9.2019 klo 23.00 - 23.30 Järvenpää
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 7000 - 1.9.2019 klo 23.00 Kirkkonummi
Jari Saukkonen, Kirkkonummen komeetta

2

M27 - 1.9.2019 klo 22.48 - 23.33 Lapua, Lakaluoma
Jani Tuominiemi

0

M27 - 1.9.2019 klo 22.44 - 23.24 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

0

Linnunrata - 1.9.2019 klo 22.30 Kirkkonummi
Tuomas Salo, Ursa (Helsinki)

0

IC 5070 - 1.9.2019 klo 01.01 - 03.50 Järvenpää
Ari Jokinen, Etelä-Suomen kosmol. seura

2

Tähtikuva - 1.9.2019 klo 00.23 - 00.24 Tammela
Wilma Leino, Ursa (Etelä-Suomi)

0

M15 - 1.9.2019 klo 00.01 Jyväskylä
Sampsa Lahtinen, Jyväskylän Sirius

0

Linnunrata - 31.8.2019 klo 23.50 Uusikaupunki
Mikko Ankelo

1

Linnunrata - 31.8.2019 klo 23.38 Inkoo
Matias Takala, Kuopion Saturnus

0

Linnunrata - 31.8.2019 klo 23.32 Laitila
Pirjo Koski, Tampereen Ursa

1

Linnunrata - 31.8.2019 klo 23.20 - 23.50 Raasepori
Yrjö Benson, Ursa (Helsinki)

0

Tähtikuva - 31.8.2019 klo 23.00 Jyväskylä
Sampsa Lahtinen, Jyväskylän Sirius

0

Tähtikuva - 31.8.2019 klo 22.37 - 22.40 Helsinki
Laura Vuorela, Ursa (Helsinki)

0

LBN 468 - 31.8.2019 klo 03.00 Fregenal de la Sierra, Espanja
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

0

NGC 6960 Harsosumu - 31.8.2019 klo 01.00 Kangaslampi
Erik Pirtala, Warkauden Kassiopeia

0

Linnunrata - 30.8.2019 klo 00.12 Rovaniemi
Sari Pietikäinen, Pohjan kruunu, Rovaniemi

0

Jones-Emberson 1 - 30.8.2019 klo 00.00 - 00.00 Lahti
Jussi Saarivirta, Ursa (Etelä-Suomi)

5

M33 - 29.8.2019 klo 23.00 - 23.50 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

0

Linnunrata - 29.8.2019 klo 01.20 Kuusamo
Voitto Pitkänen, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

Linnunrata - 29.8.2019 klo 00.30 Kangasniemi
Satu Juvonen

5

IC 1871 - 28.8.2019 klo 23.10 - 00.30 Lahti
Jussi Saarivirta, Ursa (Etelä-Suomi)

1

M57 - 28.8.2019 klo 23.00 - 23.36 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

2

NGC 7000 - 28.8.2019 klo 23.00 - 03.30 Komakallio, Kirkkonummi
Samuli Vuorinen, Kirkkonummen komeetta

0

Linnunrata - 28.8.2019 klo 22.50 - 03.20 Kustavi
Ei näkyvillä

4

Linnunrata - 28.8.2019 klo 01.15 Rovaniemi
Jani Ylinampa

0

Linnunrata - 27.8.2019 klo 22.00 - 00.00 Kontiolahti
Karri Pasanen

1

Linnunrata - 27.8.2019 klo 01.01 - 01.17 Mänttä-Vilppula
Jukka Laakso

0

Linnunrata - 27.8.2019 klo 01.00 Kuusamo
Voitto Pitkänen, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

NGC 7635 - 26.8.2019 klo 00.01 - 02.00 Järvenpää
Hannu Perttilä, Keski-Uudenmaan Altair

1

Linnunrata - 25.8.2019 klo 00.42 Laitila
Pirjo Koski, Tampereen Ursa

0

Harsosumu - 25.8.2019 klo 00.15 Jyväskylä
Harri Kiiskinen, Jyväskylän Sirius

0

Linnunrata - 25.8.2019 klo 00.12 - 00.17 Kuusamo, Alakitka
Jani Päiväniemi, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

NGC 7000, IC 5070 - 25.8.2019 klo 00.00 - 01.00 Rovaniemi
Lauri Turunen, Pohjan kruunu, Rovaniemi

0

Linnunrata - 24.8.2019 klo 23.54 - 00.26 Kalajoki
Jarkko Alatalo, Ursa (Pohjois-Suomi)

0

Linnunrata - 24.8.2019 klo 23.30 Uurainen
Jukka Hintikka, Saarijärven Halley-85

0

Maisematähtikuva - 24.8.2019 klo 23.20 - 23.30 Kouvola
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

Linnunrata - 24.8.2019 klo 23.07 Kirkkonummi, Porkkala, Ormholmen
Sari Helppi, Ursa (Helsinki)

0

Maisematähtikuva - 24.8.2019 klo 23.00 - 01.10 Helsinki
Matti Sironen, Ursa (Helsinki)

0

Linnunrata - 24.8.2019 klo 19.00 - 00.30 Coonabarabran, New South Wales, Australia
Juha Ojanperä, Linda Laakso, Porin Karhunvartijat

3

NGC 7789 - 24.8.2019 klo 03.06 - 03.07 Jyväskylä
Sampsa Lahtinen, Jyväskylän Sirius

0

Linnunrata - 23.8.2019 klo 00.53 - 01.42 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

0

Magellanin pilvet - 23.8.2019 klo 00.15 Coonabarabran, New South Wales, Australia
Juha Ojanperä, Linda Laakso, Porin Karhunvartijat

4

IC 5070 - 22.8.2019 klo 00.15 - 02.01 Järvenpää
Ari Jokinen, Etelä-Suomen kosmol. seura

0

Linnunrata - 21.8.2019 klo 23.49 Laitila
Pirjo Koski, Tampereen Ursa

0

Tähtikuva - 21.8.2019 klo 23.00 - 23.10 Kirkkonummi
Harry Rabb, Kirkkonummen komeetta

3

M15 - 21.8.2019 klo 00.30 Tampere
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

0

M31 - 20.8.2019 klo 00.18 - 01.12 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

1

SH2-91 - 18.8.2019 klo 02.00 Fregenal de la Sierra, Espanja
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

0

M27 - 16.8.2019 klo 03.00 Kauniainen
Olli Arkko, Kirkkonummen komeetta

1

IC 1805 - 15.8.2019 klo 23.40 - 01.15 Lahti
Jussi Saarivirta, Ursa (Etelä-Suomi)

0

NGC 7000 - 15.8.2019 klo 23.15 - 03.00 Komakallio, Kirkkonummi
Samuli Vuorinen, Kirkkonummen komeetta

3

Tähtikuva - 11.8.2019 klo 01.00 Kuusamo
Voitto Pitkänen, Ursa (Pohjois-Suomi)

3

Linnunrata - 10.8.2019 klo 01.40 - 01.41 Orimattila
Dennis Lehtonen, Ursa (Helsinki)

3

M34 - 10.8.2019 klo 01.20 - 01.30 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

IC 4665 - 10.8.2019 klo 01.10 - 01.20 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 6633 - 10.8.2019 klo 01.00 - 01.10 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

M27 - 10.8.2019 klo 00.00 - 02.00 Jyväskylä
Mika Hamalainen, Jyväskylän Sirius

0

M27 - 9.8.2019 klo 23.00 - 23.59 Järvenpää
Hannu Perttilä, Keski-Uudenmaan Altair

0

Maisematähtikuva - 9.8.2019 klo 01.15 Uusikaupunki
Janne Kari, Turun Ursa

0

Maisematähtikuva - 6.8.2019 klo 00.50 - 01.50 Rautalampi
Vesa Vauhkonen, Sisä-Savon Ursa

0

IC 1805 - 5.8.2019 klo 23.00 - 04.00 Hyvinkää
Antti-Jussi Pyykkönen

3

Maisematähtikuva - 1.8.2019 klo 01.51 - 02.01 Kemiönsaari
Mikko Peussa, Ursa (Länsi-Suomi)

0

Maisematähtikuva - 27.7.2019 klo 00.45 Hamina, Vehkarinne
Sari Pietikäinen, Pohjan kruunu, Rovaniemi

0

NGC 6888 - 26.7.2019 klo 04.00 Fregenal de la Sierra, Espanja
Tapio Lahtinen, Tampereen Ursa

2

NGC 2070 - 7.7.2019 klo 02.50 - 03.10 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 6231, IC 4628, Tr 24 - 7.7.2019 klo 02.25 - 02.40 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

M7 - 7.7.2019 klo 02.00 - 02.10 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 104 - 7.7.2019 klo 01.40 - 01.50 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

M8, M20 - 7.7.2019 klo 01.10 - 01.30 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 5139 - 7.7.2019 klo 01.00 - 01.05 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 5128 - 7.7.2019 klo 00.50 - 00.55 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

Tähtikuva - 7.7.2019 klo 00.30 - 00.40 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 4765 - 7.7.2019 klo 00.10 - 00.20 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

IC 2944, IC 2948, NGC 3766 - 6.7.2019 klo 23.40 - 00.00 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 3372 - 6.7.2019 klo 23.00 - 23.20 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

Maisematähtikuva - 6.7.2019 klo 21.05 - 21.10 Cucuter, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

LMC (PGC 17233) - 6.7.2019 klo 02.10 - 02.25 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

LDN 1773 - 6.7.2019 klo 01.45 - 02.00 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

NGC 6231, IC 4628, NGC 6334, NGC 6357 - 6.7.2019 klo 01.00 - 01.20 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

IC 4603-4606, M4, Barnard 44-45 - 6.7.2019 klo 00.35 - 00.55 San Pedro de Atacama, Chile
Toni Veikkolainen, Keski-Uudenmaan Altair

0

Etsitty havainnot aikavälillä 15.2.2018 klo 00.00 - 20.09.2019 klo 09.09.