Newest observations

Contact information

Taivaanvahti,
Ursa Astronomical Association
Kopernikuksentie 1
00130 Helsinki
taivaanvahti(at)ursa.fi

Ursa Astronomical Association

All observations ordered by start time

Observation start Observation site Identification Visibility Observer Team
7.6.2020 klo 01.25 - 02.00 Helsinki   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Matias Takala
Kuopion Saturnus
7.6.2020 klo 01.10 Lahti   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Eero Karvinen
7.6.2020 klo 00.49 - 02.25 Helsinki   Rare clouds Selvästi näkyviä yöpilviä III Pentti Arpalahti
6.6.2020 klo 02.20 - 02.26 Kirkkonummi   Rare clouds Selvästi näkyviä yöpilviä III

1

Mikko Koivisto
6.6.2020 klo 01.05 - 01.50 Helsinki   Rare clouds Yöpilviä pilviraosta I Pentti Arpalahti
6.6.2020 klo 01.00 - 02.30 Akaa   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Markku Ruonala
1.6.2020 klo 19.18 - 21.07 Tampere, Halkoniemi   Rare clouds Erikoispilviä II Ilpo Hyvärinen
1.6.2020 klo 15.55 Jämsä   Rare clouds Erikoispilviä III Eila Tiirinen
1.6.2020 klo 00.51 - 01.09 Helsinki   Rare clouds Hyvin heikkoja yöpilviä I

1

Pentti Arpalahti
31.5.2020 klo 17.50 - 20.00 Juva   Rare clouds Erikoispilviä III

1

Petri Martikainen
Ursa (Itä-Suomi)
31.5.2020 klo 01.45 Helsinki   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Matias Takala
Kuopion Saturnus
31.5.2020 klo 01.40 - 01.50 Taivassalo   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Juuso Nurmio
Ursa (Länsi-Suomi)
31.5.2020 klo 01.22 Ulvila   Rare clouds Hyvin heikkoja yöpilviä I Not visible
31.5.2020 klo 01.20 Espoo   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Jyri Kosonen
31.5.2020 klo 01.00 - 02.40 Kaarina, Piikkiö, Hepojoki   Rare clouds Selvästi näkyviä yöpilviä III Harry Lehto
Turun Ursa
31.5.2020 klo 00.58 - 02.25 Laitila   Rare clouds Selvästi näkyviä yöpilviä III Pirjo Koski
Porin Karhunvartijat
31.5.2020 klo 00.56 - 02.00 Helsinki   Rare clouds Selvästi näkyviä yöpilviä III Pentti Arpalahti
31.5.2020 klo 00.55 - 02.00 Espoo   Rare clouds Selvästi näkyviä yöpilviä III Ulla Vornanen
31.5.2020 klo 00.50 - 01.30 Helsinki, Pornaistenniemi   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Veikko Mäkelä
Ursa (Helsinki)
31.5.2020 klo 00.40 - 02.15 Turku   Rare clouds Selvästi näkyviä yöpilviä III Mikko Peussa
Ursa (Länsi-Suomi)
31.5.2020 klo 00.30 - 02.00 Lahti   Rare clouds Hyvin heikkoja yöpilviä I

1

Eero Karvinen
31.5.2020 klo 00.30 - 02.16 Helsinki   Rare clouds Selvästi näkyviä yöpilviä III Georg Kieninger
31.5.2020 klo 00.30 - 02.30 Lieto   Rare clouds Selvästi näkyviä yöpilviä III

2

Matti Helin
Ursa (Länsi-Suomi)
31.5.2020 klo 00.20 - 01.15 Lieto   Rare clouds Selvästi näkyviä yöpilviä III Matti Helin
Ursa (Länsi-Suomi)
30.5.2020 klo 23.45 - 01.18 Kustavi   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Pekka Parviainen
30.5.2020 klo 00.45 - 01.15 Masku   Rare clouds Erikoispilviä IV Petri Mäkinen
29.5.2020 klo 00.50 - 01.50 Helsinki   Rare clouds Negatiivinen yöpilvihavainto Pentti Arpalahti
27.5.2020 klo 01.20 - 02.00 Helsinki   Rare clouds Negatiivinen yöpilvihavainto Pentti Arpalahti
26.5.2020 klo 01.30 - 02.20 Akaa   Rare clouds Hyvin heikkoja yöpilviä I Markku Ruonala
26.5.2020 klo 01.00 - 01.37 Helsinki   Rare clouds Hyvin heikkoja yöpilviä I Pentti Arpalahti
26.5.2020 klo 00.57 - 01.45 Helsinki   Rare clouds Hyvin heikkoja yöpilviä I Georg Kieninger
23.5.2020 klo 01.25 Taivassalo   Rare clouds Hyvin heikkoja yöpilviä I Juuso Nurmio
Ursa (Länsi-Suomi)
23.5.2020 klo 01.00 Aura   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II

1

Kari Saari
23.5.2020 klo 01.00 Kustavi   Rare clouds Hyvin heikkoja yöpilviä I Not visible
23.5.2020 klo 01.00 - 01.40 Lieto   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Matti Helin
Ursa (Länsi-Suomi)
23.5.2020 klo 01.00 - 01.30 Kemiönsaari   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II

4

Mikko Peussa
Ursa (Länsi-Suomi)
23.5.2020 klo 00.50 - 01.15 Espoo   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II

2

Ulla Vornanen
23.5.2020 klo 00.50 Kustavi   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Pekka Parviainen
23.5.2020 klo 00.45 Espoo   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Jyri Kosonen
23.5.2020 klo 00.40 Helsinki   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Antoine Chauveau
Ursa (Helsinki)
23.5.2020 klo 00.39 - 01.30 Laitila   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Pirjo Koski
Porin Karhunvartijat
23.5.2020 klo 00.16 - 01.30 Helsinki   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II Georg Kieninger
23.5.2020 klo 00.10 - 01.15 Helsinki   Rare clouds Himmeitä yöpilviä II

2

Pentti Arpalahti
21.5.2020 klo 13.00 - 13.30 Lieto   Rare clouds Erikoispilviä II Matti Helin
Ursa (Länsi-Suomi)
13.5.2020 klo 19.30 Vaasa   Rare clouds Erikoispilviä III Timo Alanko
Vaasan Andromeda
10.5.2020 klo 16.20 Siilinjärvi   Rare clouds Erikoispilviä II Kimmo Laitinen
Ursa (Itä-Suomi)
6.5.2020 klo 16.00 Puumala   Rare clouds Erikoispilviä III Kati Summanen
Ursa (Helsinki)
6.5.2020 klo 11.35 Jämsä   Rare clouds Erikoispilviä III Eila Tiirinen
3.5.2020 klo 11.30 Pyhäranta   Rare clouds Erikoispilviä III

3

Kaisa Jussila
1.5.2020 klo 21.35 Taivalkoski   Rare clouds Erikoispilviä Pauliina Vääräniemi
1.5.2020 klo 17.55 - 18.15 Turku   Rare clouds Erikoispilviä III Mikko Peussa
Ursa (Länsi-Suomi)
22.4.2020 klo 18.30 Jämsä   Rare clouds Erikoispilviä IV Eila Tiirinen
22.4.2020 klo 16.00 - 18.30 Jyväskylä   Rare clouds Erikoispilviä IV

3

Aija Heikkilä
Ursa (Etelä-Suomi)
21.4.2020 klo 18.30 - 19.15 Juva   Rare clouds Erikoispilviä IV

1

Petri Martikainen
Ursa (Itä-Suomi)
28.3.2020 klo 07.00 - 07.17 Pori   Rare clouds Erikoispilviä V

12

Mikko Grönroos
Ursa (Länsi-Suomi)
15.3.2020 klo 14.05 Riihimäki   Rare clouds Erikoispilviä III Vesa Toropainen
15.3.2020 klo 12.35 - 12.42 Orimattila   Rare clouds Erikoispilviä

3

Pia Simonen
27.2.2020 klo 17.29 Raahe   Rare clouds Helmiäispilviä

5

Jarkko Alatalo
Ursa (Pohjois-Suomi)
18.2.2020 klo 11.00 - 12.15 Raisio   Rare clouds Erikoispilviä

2

Lasse Nurminen
8.2.2020 klo 12.30 Kittilä   Rare clouds Erikoispilviä V

6

Anette Latva-Piikkilä
27.1.2020 klo 08.37 - 08.54 Kuusamo, Rukatunturi   Rare clouds Helmiäispilviä IV

8

Jani Päiväniemi
Ursa (Pohjois-Suomi)
27.1.2020 klo 08.30 Kuusamo   Rare clouds Helmiäispilviä IV

2

Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
26.1.2020 klo 07.58 - 09.02 Kuusamo, Rukatunturi   Rare clouds Helmiäispilviä IV Jani Päiväniemi
Ursa (Pohjois-Suomi)
25.1.2020 klo 16.50 - 17.15 Sauvo   Rare clouds Helmiäispilviä III Mikko Peussa
Ursa (Länsi-Suomi)
25.1.2020 klo 16.48 - 17.00 Helsinki   Rare clouds Helmiäispilviä III Pentti Arpalahti
25.1.2020 klo 16.30 Orimattila, Artjärvi, Tähtikallio   Rare clouds Helmiäispilviä II

14

Toni Veikkolainen
Keski-Uudenmaan Altair
25.1.2020 klo 16.20 - 16.50 Lahti   Rare clouds Helmiäispilviä III Eero Karvinen
25.1.2020 klo 16.17 Ikaalinen, Luhalahti   Rare clouds Helmiäispilviä III Heidi Rikala
Ursa (Helsinki)
25.1.2020 klo 16.15 - 16.35 Porvoo   Rare clouds Helmiäispilviä III Peter von Bagh
25.1.2020 klo 16.15 Jyväskylä   Rare clouds Helmiäispilviä III

2

Markku Nykky
Ursa (Länsi-Suomi)
25.1.2020 klo 16.15 - 17.00 Riihimäki   Rare clouds Helmiäispilviä III Vesa Toropainen
25.1.2020 klo 16.10 Jyväskylä   Rare clouds Helmiäispilviä

4

Jesse Kyytinen
Ursa (Pohjois-Suomi)
25.1.2020 klo 16.08 - 16.17 Tervo   Rare clouds Helmiäispilviä III Kimmo Raitakivi
25.1.2020 klo 16.05 Rautalampi   Rare clouds Helmiäispilviä III

2

Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
25.1.2020 klo 16.05 Uurainen   Rare clouds Helmiäispilviä V

1

Erkki Rauhala
25.1.2020 klo 16.05 Jyväskylä   Rare clouds Helmiäispilviä III Juha Kinnunen
Jyväskylän Sirius
25.1.2020 klo 16.04 - 16.41 Jämsä   Rare clouds Helmiäispilviä Eila Tiirinen
25.1.2020 klo 16.04 Jyväskylä   Rare clouds Helmiäispilviä III

1

Pirjo Teräväinen
25.1.2020 klo 16.01 Mikkeli   Rare clouds Helmiäispilviä

1

Mervi Juntunen
25.1.2020 klo 16.00 Karstula   Rare clouds Helmiäispilviä II Katri Hämäläinen
25.1.2020 klo 16.00 - 16.20 Jyväskylä   Rare clouds Helmiäispilviä III Harri Kiiskinen
Jyväskylän Sirius
25.1.2020 klo 16.00 - 17.10 Sysmä   Rare clouds Helmiäispilviä II Arja-Sisko Airila
Ursa (Etelä-Suomi)
25.1.2020 klo 16.00 - 16.20 Äänekoski   Rare clouds Helmiäispilviä IV Johanna Järventaus
25.1.2020 klo 15.45 - 16.30 Kouvola   Rare clouds Helmiäispilviä II Tero Sipinen
Ursa (Etelä-Suomi)
25.1.2020 klo 15.40 - 16.50 Raahe   Rare clouds Helmiäispilviä Jarkko Alatalo
Ursa (Pohjois-Suomi)
25.1.2020 klo 15.40 - 16.20 Jyväskylä   Rare clouds Helmiäispilviä III Juha Kolari
25.1.2020 klo 15.35 - 16.28 Hailuoto   Rare clouds Helmiäispilviä III Paula Mattila
25.1.2020 klo 15.20 - 16.30 Pieksämäki   Rare clouds Helmiäispilviä IV Rauno Pakarinen
25.1.2020 klo 15.00 Kuusamo   Rare clouds Helmiäispilviä III

2

Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
25.1.2020 klo 15.00 - 15.30 Kuopio   Rare clouds Helmiäispilviä III Jarmo Repetti
25.1.2020 klo 14.40 - 15.30 Kuusamo, Käylä   Rare clouds Helmiäispilviä III Jani Päiväniemi
Ursa (Pohjois-Suomi)
25.1.2020 klo 14.40 - 15.40 Enontekiö   Rare clouds Helmiäispilviä IV Minna Glad
Kuopion Saturnus
25.1.2020 klo 14.00 - 17.00 Mäntyharju   Rare clouds Helmiäispilviä IV Markku Siljama
Ursa (Etelä-Suomi)
25.1.2020 klo 13.16 - 16.05 Ilmajoki   Rare clouds Helmiäispilviä III Marko Myllyniemi
Lakeuden Ursa
25.1.2020 klo 09.40 Vaasa   Rare clouds Helmiäispilviä III

4

Timo Alanko
Vaasan Andromeda
25.1.2020 klo 09.04 - 10.09 Seinäjoki   Rare clouds Helmiäispilviä III

2

Kirsi Nikkola
25.1.2020 klo 08.42 Turku   Rare clouds Helmiäispilviä II Mirko Lahtinen
Ursa (Länsi-Suomi)
25.1.2020 klo 08.36 Vaasa   Rare clouds Helmiäispilviä III Sufia Hirvimäki
25.1.2020 klo 08.30 Akaa   Rare clouds Helmiäispilviä III Markku Ruonala
25.1.2020 klo 08.20 - 08.40 Lahti   Rare clouds Helmiäispilviä III

1

Eero Karvinen
Search result contains observations from time period 12.7.2019 klo 20.46 - 07.06.2020 klo 12.34.