Contact information

Taivaanvahti,
Astronomical association Ursa
Kopernikuksentie 1
00130 Helsinki
taivaanvahti(at)ursa.fi

Astronomical association Ursa

All observations ordered by start time

Observation start Observation site Identification Visibility Observer Team
27.1.2020 klo 08.37 - 08.54 Kuusamo, Rukatunturi   Rare clouds Helmiäispilviä IV

6

Jani Päiväniemi
Ursa (Pohjois-Suomi)
27.1.2020 klo 08.30 Kuusamo   Rare clouds Helmiäispilviä IV

2

Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
26.1.2020 klo 07.58 - 09.02 Kuusamo, Rukatunturi   Rare clouds Helmiäispilviä IV Jani Päiväniemi
Ursa (Pohjois-Suomi)
25.1.2020 klo 16.50 - 17.15 Sauvo   Rare clouds Helmiäispilviä III Mikko Peussa
Ursa (Länsi-Suomi)
25.1.2020 klo 16.48 - 17.00 Helsinki   Rare clouds Helmiäispilviä III Pentti Arpalahti
25.1.2020 klo 16.20 - 16.50 Lahti   Rare clouds Helmiäispilviä III Eero Karvinen
25.1.2020 klo 16.17 Ikaalinen, Luhalahti   Rare clouds Helmiäispilviä III Heidi Rikala
Ursa (Helsinki)
25.1.2020 klo 16.15 - 16.35 Porvoo   Rare clouds Helmiäispilviä III Peter von Bagh
25.1.2020 klo 16.15 Jyväskylä   Rare clouds Helmiäispilviä III

2

Markku Nykky
Ursa (Länsi-Suomi)
25.1.2020 klo 16.15 - 17.00 Riihimäki   Rare clouds Helmiäispilviä III Vesa Toropainen
25.1.2020 klo 16.08 - 16.17 Tervo   Rare clouds Helmiäispilviä III Kimmo Raitakivi
25.1.2020 klo 16.05 Rautalampi   Rare clouds Helmiäispilviä III

2

Vesa Vauhkonen
Sisä-Savon Ursa
25.1.2020 klo 16.05 Uurainen   Rare clouds Helmiäispilviä V

1

Erkki Rauhala
25.1.2020 klo 16.05 Jyväskylä   Rare clouds Helmiäispilviä III Juha Kinnunen
Jyväskylän Sirius
25.1.2020 klo 16.04 - 16.41 Jämsä   Rare clouds Helmiäispilviä Eila Tiirinen
25.1.2020 klo 16.01 Mikkeli   Rare clouds Helmiäispilviä

1

Mervi Juntunen
25.1.2020 klo 16.00 Karstula   Rare clouds Helmiäispilviä II Katri Hämäläinen
25.1.2020 klo 16.00 - 16.20 Jyväskylä   Rare clouds Helmiäispilviä III Harri Kiiskinen
Jyväskylän Sirius
25.1.2020 klo 16.00 - 17.10 Sysmä   Rare clouds Helmiäispilviä II Arja-Sisko Airila
Ursa (Etelä-Suomi)
25.1.2020 klo 16.00 - 16.20 Äänekoski   Rare clouds Helmiäispilviä IV Johanna Järventaus
25.1.2020 klo 15.40 - 16.50 Raahe   Rare clouds Helmiäispilviä Jarkko Alatalo
Ursa (Pohjois-Suomi)
25.1.2020 klo 15.40 - 16.20 Jyväskylä   Rare clouds Helmiäispilviä III Juha Kolari
25.1.2020 klo 15.35 - 16.28 Hailuoto   Rare clouds Helmiäispilviä III Paula Mattila
25.1.2020 klo 15.20 - 16.30 Pieksämäki   Rare clouds Helmiäispilviä IV Rauno Pakarinen
25.1.2020 klo 15.00 Kuusamo   Rare clouds Helmiäispilviä III

2

Voitto Pitkänen
Ursa (Pohjois-Suomi)
25.1.2020 klo 15.00 - 15.30 Kuopio   Rare clouds Helmiäispilviä III Jarmo Repetti
25.1.2020 klo 14.40 - 15.30 Kuusamo, Käylä   Rare clouds Helmiäispilviä III Jani Päiväniemi
Ursa (Pohjois-Suomi)
25.1.2020 klo 14.00 - 17.00 Mäntyharju   Rare clouds Helmiäispilviä IV Markku Siljama
Ursa (Etelä-Suomi)
25.1.2020 klo 13.16 - 16.05 Ilmajoki   Rare clouds Helmiäispilviä III Marko Myllyniemi
Lakeuden Ursa
25.1.2020 klo 09.40 Vaasa   Rare clouds Helmiäispilviä III

4

Timo Alanko
Vaasan Andromeda
25.1.2020 klo 09.04 - 10.09 Seinäjoki   Rare clouds Helmiäispilviä III

2

Kirsi Nikkola
25.1.2020 klo 08.42 Turku   Rare clouds Helmiäispilviä II Mirko Lahtinen
Ursa (Länsi-Suomi)
25.1.2020 klo 08.36 Vaasa   Rare clouds Helmiäispilviä III Sufia Hirvimäki
25.1.2020 klo 08.30 Akaa   Rare clouds Helmiäispilviä III Markku Ruonala
25.1.2020 klo 08.20 - 08.40 Lahti   Rare clouds Helmiäispilviä III

1

Eero Karvinen
25.1.2020 klo 08.20 - 08.40 Helsinki   Rare clouds Helmiäispilviä II Ilari Lehtonen
25.1.2020 klo 08.20 Riihimäki   Rare clouds Helmiäispilviä III Vesa Toropainen
25.1.2020 klo 08.19 Jämsä   Rare clouds Helmiäispilviä III Eila Tiirinen
25.1.2020 klo 08.15 - 09.15 Kouvola   Rare clouds Helmiäispilviä II Tero Sipinen
Ursa (Etelä-Suomi)
25.1.2020 klo 08.10 - 08.30 Sysmä   Rare clouds Helmiäispilviä III Arja-Sisko Airila
Ursa (Etelä-Suomi)
25.1.2020 klo 07.45 - 08.55 Turku   Rare clouds Helmiäispilviä III Pekka Parviainen
24.1.2020 klo 17.05 - 17.15 Raisio   Rare clouds Helmiäispilviä III Mikko Peussa
Ursa (Länsi-Suomi)
24.1.2020 klo 17.00 Turku   Rare clouds Helmiäispilviä III Juuso Nurmio
Ursa (Länsi-Suomi)
24.1.2020 klo 16.47 Huittinen   Rare clouds Helmiäispilviä III

3

Auvo Korpi
24.1.2020 klo 16.46 Hankasalmi   Rare clouds Helmiäispilviä IV Eija Pääkkönen
24.1.2020 klo 16.46 - 17.00 Ikaalinen, Luhalahti   Rare clouds Helmiäispilviä IV Heidi Rikala
Ursa (Helsinki)
24.1.2020 klo 16.45 - 17.00 Porvoo   Rare clouds Helmiäispilviä III

1

Peter von Bagh
24.1.2020 klo 16.45 - 15.07 Vantaa   Rare clouds Erikoispilviä III Kristiina Varttinen
24.1.2020 klo 16.45 - 17.00 Pori, Yyteri   Rare clouds Helmiäispilviä IV Elise Jokinen
24.1.2020 klo 16.42 - 17.01 Jämsä   Rare clouds Helmiäispilviä IV Eila Tiirinen
Search result contains observations from time period 12.7.2019 klo 20.46 - 28.01.2020 klo 15.07.